Information
Anmälan
Deltagarlista
Resultatservice
Program
Banbeskrivning
Checkpoints
Regler
Veterinär information
Organisationen
Svenskt Mästerskap
Siberian husky
Draghundklubb
Länkar
Bild galleri
Presse/Media
Vill du hjälpa AR?
Arkiv
Gästbok
Start
Index


















 

Amundsen Race - inställt 2012

Amundsen Race erbjuder hundförare möjligheten att tävla i utmanande terräng i fjällvärlden under 3 dagar på en sträcka av 400 km mellan Östersund och Åre. För att säkerställa tävlingenskvalitet och säkerhet behövs stöd från frivilliga funktionärer, lokala föreningar och kommuner samt även från sponsorer. I år har vi tyvärr inte lyckats tillräcklig med att få ekonomi och stöd för att nå upp till Amundsen Race standard. Därför har vi tagit det svåra beslutet att ställa in tävlingen för 2012.

Vi kommer att fortsätta att jobba för att kunna genomföra tävlingen nästa år, och vi ser fram emot att dela med oss av nya idéer med er.

Vi vill tacka alla som anmält sig till tävlingen, alla sponsorer och frivilliga funktionärer som har varit delaktiga i förarbetet under 2012 samt både nya och gamla checkpointsplatser som gått in i arrangemanget med stor entusiasm. Nu ser vi fram emot att arbeta med er inför tävlingen 2013 för att åter göra Amundsen Race till en spännande långdistanstävling för nya och tidigare deltagare som vill ha en upplevelse i den vackra fjällvärlden.

Följ oss på amundsenrace.com för mer information inför 2013.

Med bästa hälsningar

Tävlingsledningen

-----------------------------------------------------------------------------
 

CHECKPOINTS

 

   

Starten i Östersund
Masstart på Storsjöns is 24/3 2012 kl 12.00

 

Checkpoint Hävvi i Glen
   

Passerkontroll Arådalen har i samarbete med det samiska turistföretaget Hävvi i Glen utvecklats till en chekpoint 2012. 

Läs mer ˃˃˃

 

   

Checkpoint Ljungdalen 

Checkpoint Ljungdalen kommer, precis som tidigare år, att vara på Helags Wärdshus.

Läs mer ˃˃˃

 

 

   

Checkpoint Ottsjö I & II

Checkpoint Ottsjö I och Ottsjö II  kommer att vara lokaliserad till Ottsjö Fjällhotell och Ottsjö Bystuga. 

Läs mer ˃˃˃
.

 

   

Målgång i Åre, Holiday Club

Mer information kommer

 

   

.

 

 


Partners:

 
 






tart


© webmaster Eveline Koch, webmaster@amundsenrace.com